сабота, 25 мај 2024
Кошарка 25.05.24 | 23:03

МЗТ Скопје е старо-нов шампион

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја одбранија шампионската титула, откако вечерва во Битола го совладаа Пелистер со 78-67 и ја добија финалната серија во плејофот со...

Балкан 25.05.24 | 22:44

Во едни поубави времиња денеска му славевме роденден на Тито

енот на младоста – 25 мај, кој се славеше во поранешна СФР Југославија како роденден на Јосип Броз Тито, повторно и годинава ги собра почитувачите на ликот и делата...

Балкан 25.05.24 | 22:28

Oва е целиот текст на Резолуцијата за геноцид во Сребреница

Ова e целосната верзија на Нацрт-резолуција за Меѓународен ден на сеќавање и сеќавање на геноцидот во Сребреница во 1995 година која вчера предизвика многу спротивни...

Фудбал 25.05.24 | 22:15

Вејн Руни ќе го преземе нисколигашот Плимут

Легендата на англискиот фудбал Вејн Руни е на чекор да седне на клупата на второлигашот Плимут, јави денеска агенцијата ДПА. Според истиот извор, 38-годишниот поранешен...

Свет 25.05.24 | 22:01

Зеленски го обвини Путин дека е нелегитимен претседател, а нему мандатот му истече на 21 мај

Претседателот на Украина Володимир Зеленски го обвини Владимир Путин дека е нелегитимен претседател. Ова е навистина смешно ако се знае дека на Зеленски мандатот му...

Фудбал 25.05.24 | 21:44

Фудбалерите на Победа цела сезона играа без денар и опстанаа во Втората лига

Победа од Прилеп и идната сезона ќе настапува во Втората лига откако во денешниот бараж во Ѓорче Петров го победи Куманово со 2-1. Тренерот Јане Николовски им честиташе...

Патувања 25.05.24 | 21:28

Предлог за викенд патување: Клисурата и подрачјето на Демир Капија ќе бидат прогласени за споменик на природата

Реки пренасочени во цевковод, изградени брани во коритата, сечи на шумите околу нив и ерозија, е сликата со која се соочува подрачјето на Демир Капија, кое веќе шест децении...

Балкан 25.05.24 | 21:14

Косово и се лути на Шпанија што ја прзизнава Палестина а не и косовската независност

Поранешниот министер за надворешни работи на Косово, Енвер Хоџај го нарече „демократско лицемерие“ признавањето на Палестинската држава од страна на Шпанија надвор...

Балкан 25.05.24 | 21:03

Вучиќ: Да зависеше членството на Косово во Советот на Европа од Македонија тоа ќе беше решено со еден телефонски повик

Претседателот на Србија Александар Вучиќ смета дека тоа што Косово нема да стане членка на Советот на Европа е резултат на паметната дипломатија на Србија како и на...

Свет 25.05.24 | 20:46

Европскитe медиуми признаваат дека Резолуцијата за Сребреница доживеа неуспех

Усвојувањето на резолуцијата на ОН за геноцидот на Сребреница е „дипломатско фијаско“ за Западот, тоа е „национална жешка тема и нешто најдобро што можеше да му се...

Балкан 25.05.24 | 20:29

Косово во Бугарија ќе стане придружна членка на НАТО

Речиси 400 парламентарци од 32 земји-членки на НАТО и од 25 земји партнери и парламентарни организации ќе учествуваат на  пролетната сесија на Парламентарното собрание...

Македонија 25.05.24 | 20:12

Доставија жалба до ДИК: ДУИ не се помирува дека загуби еден пратеник во Желино

Коалицијата „Европски фронт“ доставила приговор до Државната изборна комисија (ДИК) за прегласувањето на Изборното место 2101 во село Ларце во Општина Желино, потврдуваат...

Вести 25.05.24 | 19:57

Зеленски тврди дека Русите гаѓале хипермаркет во Харков

Најмалку две лица загинаа, а 24 се повредени денеска во руски напад врз хипермаркет за градежни производи во Харков, вториот по големина град во Украина, каде во моментот...

Скопје 25.05.24 | 19:42

Наполнете шишиња и леѓени: Од 21 часот половина Скопје ќе нема вода

Поради зафат за приклучување на селата во Сарај на градскиот водовод, денеска се очекува намалување на притисокот на водоснабдувањето за жителите во општина Сарај...

Свет 25.05.24 | 19:30

Добра вест: Состојбата на словачкиот премиер е подобрена

Лекарскиот тим што се грижи за словачкиот премиер Роберт Фицо по минатонеделниот атентат денеска потврди дека неговата состојба е субјективно подобрена, соопшти прес-службата...

Фудбал 25.05.24 | 19:18

„Комити“ се жалат дека не може да купат билети за клучниот меч сезонава за Вардар

Навивачката група на Вардар, Комити реагираат на ФФМ да ја огрнаичи продажбата на билети за претстојниот бараж натпревар, во кој Вардар се бори за опстанок против Детонит...

Фудбал 25.05.24 | 19:04

Koнечно и Манчестер Јунајтед нешто да освои

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед го освоија ФА Купот откако во финалето попладнево на Вембли го совладаа градскиот ривал Манчестер Сити со 2:1 (2:0). Јунајтед поведе во...

Свет 25.05.24 | 18:57

Столтенберг: НАТО нема да испрати војници во Украина за да не стане дел од конфликтот

Северноатлантската алијанса ќе ја зголеми поддршката за Украина, но нема да испрати војници во земјата за да не стане „дел од конфликтот“, изјави денеска генералниот...

Балкан 25.05.24 | 18:50

Мал спортски авион се урна кај Загреб, едно лице загина

Мал спортски авион попладнево се урна кај Загреб, при што едно лице загина, а тројца ја преживеале несреќата, јави хрватскиот портал „24 сата“. Авионот што се урна кај...

Останати спортови 25.05.24 | 18:31

Трета титула за Руд во Женева

Најдобриот норвешки тенисер Каспер Руд (АТП – 7.) трет пат во кариерата го освои победничкиот трофеј на АТП турнирот во Женева, совладувајќи го попладнево во финалето...