петок, 24 мај 2024
Кошарка 24.05.24 | 23:01

Панатинаикос e во финаето на Евролигата

Дуелот во полуфиналето на кошаркарската Евролига меѓу Панатинаикос и Фенербахче им припадна на атинските „зелени“ со 73:57 (22:13, 16:23, 18 :14, 17:7). ПАО стигна до финалето во...

Фудбал 24.05.24 | 22:44

Де Роси ќе добие нов договор за добрата сезона со Рома

Тренерот на Рома, Даниеле Де Роси ќе потпише нов договор со клубот за следните три години, соопшти „Скај Италија“. Клубот е исклучително задоволен од работата на младиот...

Балкан 24.05.24 | 22:31

Мицотакис се пофали дека нема да ги ратификува Меморандумите за Македонија

Во овие околности кога цела Европа е наспроти Македонија, но не случајно, туку затоа што се мобилизираше и грчката дипломатија и јас лично, а постојат строги...

Балкан 24.05.24 | 22:05

Вучиќ: Најмногу ме погоди што Македонија гласаше за Сребреница, иако знам дека ќе речат оти тоа се Албанците

Претседателот Александар Вучиќ вечерва во интервју за ТВ Прва се пожали дека најмногу го погодило тоа што Македонија гласаше за поддршка на Резолуцијата за геноцид....

Македонија 24.05.24 | 21:41

Радев сакал Силјановска да дојде на средба во бугарската амбасада во Ватикан

Бугарската страна побарала средбата да се одржи во бугарската Амбасада, но за нашата делегација тоа не било прифатливо, пренесува МИА. Претседателката вчера врече дека...

Македонија 24.05.24 | 21:24

Се сеќавате на Џес Бејли? Амбасадорот од времето на Пржино е во Македонија

Поранешниот амбасадор  на САД Џес Бејли повторно е во Македонија. За неговото доаѓање се пофали потписникот на промената на името Никола Димитров кој објави фотографија...

Фудбал 24.05.24 | 21:09

Oтказ за Чави

Тренерот на Барселона Чави Ернандез доби отказ, соопштија Каталонците. Поранешниот репрезентативец на Шпанија ја дозна својата судбина по состанокот со претседателот...

Останати спортови 24.05.24 | 20:57

Ноле реди порази пред стартот на Ролан Гарос

Лидерот во светскиот пласман и во шемата на тенискиот турнир во Женева, Новак Ѓоковиќ (Србија) е елиминиран во полуфиналето на натпреварувањето од АТП серијата 250 на...

Фудбал 24.05.24 | 20:43

Тен Хаг признава: Се е до трофеите

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Ерик тен Хаг, верува дека неговиот тим може да има силен настап во финалето на ФА Купот против Манчестер Сити, откако најдобрите настапи...

Македонија 24.05.24 | 20:30

Претседателката Сиљановска Давкова на средба со италијанскиот претседател Матарела: Се согласивме дека европските стандарди треба да се почитуваат и од оние надвор, како нас, но и од оние внатре

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова во рамки на посетата на Италијанската Република денеска оствари средба со италијанскиот претседател Серџо Матарела. На...

Живот 24.05.24 | 20:27

Амбасадорот Метју Лосон го честиташе Св. Кирил и Методиј: Нивниот придонес и дело е од непроценливо значење за македонскиот јазик, култура и писменост

„Честит празник – Свети Кирил и Методиј. Нивниот придонес и дело е од непроценливо значење за македонскиот јазик, култура и писменост. Фотографиите ги направив при...

Живот 24.05.24 | 20:19

Центарот за климатски промени и УНДП со активности за справување со загадувањето на воздухор

Центарот за климатски промени (ЦКП) во рамки на проектот „Справување со загадување на воздухот“, што го имплементира Програмата за развој на Обединети нации (УНДП),...

Култура 24.05.24 | 20:05

Спектакуларно затворање на сезоната на Македонска филхармонија: Светската пијанистичка ѕвезда Фазил Сај два пати се враќаше на бис

Официјалното свечено затворање на концертната сезона на Македонската филхармонија се одржа синоќа со концертот насловен „Алфа и омега“. Настапи еден од најпознатите...

Живот 24.05.24 | 19:48

Голема еко акција за чистење на Охридското Езеро на 1 јуни

На 1-ви јуни, во Охрид ќе се организира голема еко акција за чистење на Охридското Езеро. Оваа акција ќе се одржи на плажата Дебрца (стар пат Охрид-Струга, во близина на...

Скопје 24.05.24 | 19:33

Утре од 21 часот до пет часот в недела дел од Скопје ќе остане без вода

Утре од 21 часот до пет часот в недела дел од Скопје ќе остане без вода. Од ЈП „Водовод и канализација“ информираат дека ќе се врши зафат за приклучување на селата во...

Патувања 24.05.24 | 19:19

Концептот за паметни села ќе го револуционализира руралниот развој на Пелистер

Проектот „Are you ready for Pelister“ на ПРЕДА плус фондацијата ја најави претстојната конференција која во фокус го става ‘smart village’ концептот кој има глобален тренд, а која...

Култура 24.05.24 | 19:03

Учителската мисија на Кирил и Методиј е наша светост и гордост која ја славиме и денес

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска упати честитка по повод Денот на сесловеснките просветители, 24 Мај, честитајќи го празникот со кој ја одбележуваме...

Култура 24.05.24 | 18:47

25. издание на Фестивалот на монодрама во Битола ја слави уметничката слобода

Фестивалот на монодрама го одбележува своето значајно 25-то издание во Битола под слоганот „Слободата живее тука“, како значајна пресвртница во фестивалскиот израз. Со...

Црна хроника 24.05.24 | 18:22

Тројца мажи нападнаа жена рибочувар на Тиквешко Езеро

Вчера во ОВР Кавадарци биле повикани М.Д.(47), Р.Д.(48) и М.Д.(28) сите од село Пепелиште, неготинско, и со нив е извршен службен разговор, по претходна пријава од М.П. (44) од Кавадарци,...

Македонија 24.05.24 | 18:04

Јане загина со куршум во грб, Горан и Момир во заседа: Во Крива Паланка оддадена почит на тројцата загинати бранители

Со едноминутно молчење и полагање на свежо цвеќе пред споменикот на тројцата загинати бранители Јане Јакимовски, Горан Стојановски и Момир Стојановски, денеска во...