На 1-ви јуни, во Охрид ќе се организира голема еко акција за чистење на Охридското Езеро.

Оваа акција ќе се одржи на плажата Дебрца (стар пат Охрид-Струга, во близина на реката Сатеска), и претставува одлична можност за сите граѓани, семејства и пријатели да се здружат во заедничката мисија за почиста животна средина.

Сите заинтересирани за учество можат да се пријават со пополнување на формуларот на www.skopsko.mk/form.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.