понеделник, 22 април 2024
Македонија 22.04.24 | 23:16

Силјановска Давкова од Штип: Од вас зависи што ќе се случи на 24 април, очекувам политички земјотрес, а на 8 мај вулкан

Ви ветувам дека на 24 април и на 8 мај повторно ќе славиме на сите плоштади, доаѓа времето на градителите на Македонија, татковината не се менува, таа се наследува, немаме...

Македонија 22.04.24 | 23:06

Одлуката е конечна: Управниот суд вечерва го потврди приговорот на Гордана Силјановска Давкова и ја одби тужбата на Академијата за судии

Тажна вест за Кренар Лога, Викторија Мадиќ, Габер Дамјановска и Џелал Бајрами, објави на социјалната мрежа на Фејсбук пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски. Управниот...

Македонија 22.04.24 | 23:00

Боки 13: Пендаровски победи со сомнителни избори, имам материјален доказ како помагаше Зоран Заев

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 во подкастот „Лазаров“ кажа дека во 2019 година, изборите биле сомнителни и со нефер кампања. Посочи дека Зоран Милески-Кичеец организирал...

Црна хроника 22.04.24 | 22:58

На социјална мрежа му се заканувал на полицаец, кривична пријава за маж од Тетово

СВР Тетово поднесе кривична пријава против Д.Ј.(51) од Тетово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загрозување на сигурноста“. На 09.02.2024 пријавениот...

Македонија 22.04.24 | 22:56

Мицкоски: Важно е разликата помеѓу Гордана и Стево да биде огромна, за да се спречат сите завери против Македонија кои ги коваат Али и Ковачевски

Ве повикувам на мобилизација. Излезете и гласајте против оваа завера што и се прави на Македонија. Ние резервна татковина немаме и одговорот ќе го дадеме преку заокружување...

Македонија 22.04.24 | 22:49

Мицкоски: Нападите од Ахмети се израз на паника, знае дека ќе загуби и оти ќе си ги загуби и чираците од СДСМ

Не е никаква храброст државата да му ја поклониш на Али Ахмети како што тоа го направи Димитар Ковачевски. Не е никаква храброст да создадеш извитоперен артаноиден режим...

Македонија 22.04.24 | 22:22

Во Македонија има сериозна владина корупција и насилство врз новинари, се вели во Извештајот на Стејт департментот за човекови права

Сериозна владина корупција и сериозни ограничувања на слободата на изразување и слободата на медиумите, вклучително и насилство и закани со насилство врз новинари,...

Македонија 22.04.24 | 22:10

Ковачки до СДСМ: Вредеше ли предавството, се откажавте од име, Устав, историја – овие избори се за да ја вратиме Македонија на народот

Ги слушам од СДС велат дека било храброст да донесеш тешки одлуки…. да смениш име, да смениш устав, да прифатиш бугарски диктат. Јас на ова ќе ги прашам директно…. вредеше...

Македонија 22.04.24 | 22:03

Сајкоски: Македонско национално единство на граѓаните на Македонија, за да донесеме голема победа

Сакаме македонско национално единство на граѓаните на Македонија за да донесеме голема победа која ќе значи да можеме да водиме влада која ќе може да испорача она што...

Балкан 22.04.24 | 21:49

Се било подготвено во тајност: Вучиќ ги повика членките на ОН да не гласаат за резолуцијата за Сребреница

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ на приемот на постојаните претставници на Обединетите нации во Њујорк повика на отфрлање на предложената резолуција за геноцид...

Македонија 22.04.24 | 21:45

Силјановска-Давкова: Пендаровски е ориентиран кон ДУИ, како, не сакам да речам сијамски близнак, ама како на партија на која мора да внимава

Професорката Гордана Силјановска-Давкова смета дека не може да се повтори ситуацијата од пред пет години кога во првиот круг водеше а на крајот беше поразена од актуелниот...

Македонија 22.04.24 | 21:25

Силјановска Давкова: Очекувам за мене да гласаат и многу неопределени, и пратеници од СДСМ и луѓе од ДУИ

Кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова поддржана од ВМРО-ДПМНЕ вечерва изрази убеденост дека за неа ќе гласаат дури и пратеници од СДСМ, луѓе од ДУИ...

Македонија 22.04.24 | 21:21

ДИК: Не сме надлежни за известувањето на медиумите за време на молкот

Државната изборна комисија (ДИК) вечерва соопшти дека согласно Изборниот закон, не е надлежна за регулирање на известувањето на медиумите, и за тоа упатува кон Упатството...

Македонија 22.04.24 | 21:15

Силјановска Давкова: Се наоѓаме пред портите на четвртиот Илинден, ќе имаме реформи, европски стандарди, одговорност и безмилосна битка со корупцијата и криминалот

Се наоѓаме пред портите на четвртиот Илинден каде ќе имаме реформи, европски стандарди, одговорност и безмилосна битка со корупцијата и криминалот, рече во своето излагање...

Македонија 22.04.24 | 20:57

Силјановска Давкова: Јас лично нема да го употребувам новото име

Многу држави имале наметната имиња во колонијализмот и никој не им се извинува, но си ги вратија.Уставот го носат и го менуваат граѓаните.Секоја генерација има право...

Македонија 22.04.24 | 20:40

ВО ЖИВО: Македонија повторно твоја, народен митинг во Штип

Народен митинг во општина Штип- Македонија повторно твоја!

Македонија 22.04.24 | 20:31

Силјановска-Давкова: Ништо не значи отворањето на преговорите со ЕУ

Преговорите со ЕУ не значат ништо, дури тогаш ќе бидеме во чекалната, вели претседателскиот кандидат Гордана Силјановска-Давкова во емисијата „Само интервју“. Таа...

Македонија 22.04.24 | 20:30

Ковачевски: Нема откажување, само со ЕУ е можна реална и суштинска промена во општеството

Само со ЕУ е можна реална и суштинска промена во нашето општество. Само со ЕУ можеме да ги подобриме состојбите во сите сегменти на општеството. Од ова, нема откажување!,...

Македонија 22.04.24 | 20:22

Ковачки: На 24-ти април да заокружиме број 2, за Македонија повторно твоја и да им порачаме на СДС и ДУИ дека ни е доста од порази и понижувања

Најголемиот виновник за уништувањето на Македонија е Димитар Ковачевски, кој со таква леснотија им ја даде државата на ДУИ, што стана нивен слуга и послушник, само за...

Македонија 22.04.24 | 20:19

Мицкоски: Обединувањето околу ВМРО-ДПМНЕ ќе стави крај на политичкото мочуриште на ДУИ и СДС и тоа им пречи

Мислам дека СДС од поодамна го има изгубено кредибилитетот да зборува за обединување околу евроинтеграциите. Имаа тие можност ако сакаа да се обединат веднаш после...