вторник, 16 април 2024
Свет 16.04.24 | 23:02

Ердоган: Нетанјаху е единствениот виновен за тензиите на Блискиот Исток

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, изјави дека израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и неговата влада се единствено одговорни за ескалацијата на тензиите...

Македонија 16.04.24 | 22:58

Вака беше во Гевгелија!

ВМРО-ДПМНЕ одржа голем митинг во Гевгелија на кој говореа лидерот Христијан Мицкоски и кандидатката за претседател, Гордана Силјановска Давкова.

Свет 16.04.24 | 22:41

Чекор поблизу до екстрадиција: САД му дале гаранции на Високиот суд во Лондон дека нема да има смртна казна за Асанж

Соединетите Американски Држави му дале гаранции на Високиот суд во Лондон што ги побара во врска со случајот на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. Во пресудата од...

Свет 16.04.24 | 22:37

Израел уби командант на Хезболах

Израелските одбранбени сили (ИДФ) во бомбардирање на јужен Либан убиле тројца членови на милитантната група Хезболах, од кои еден бил командантот Исмаил Баз. Хезболах...

Свет 16.04.24 | 22:28

Туск сака Полска да се вклучи во ПВО системот „Европски небесен штит“

Полскиот премиер, Доналд Туск, изјави дека Полска мора да се приклучи на странските системи за противвоздушна одбрана, вклучувајќи го и проектот „Европски небесен...

Македонија 16.04.24 | 22:13

Мицкоски: На Македонија и треба претседател, а не измеќар на ДУИ – на нивната стратегија „како до сега“ народот на овие избори ќе им каже готово е

Македонија е пред историска одлука. Ова се повеќе од обични избори каде се носи судбоносна одлука за иднината на државата, за вас и вашите семејства. Ова се избори каде...

Македонија 16.04.24 | 22:02

Николоски: Пендаровски е свесен дека го чека огромен пораз и затоа навредува

Пендаровски навредува на најнизок можен начин и тоа покажува во какво бунило е и е свесен дека поразот ќе биде огромен. Пендаровски не одговори на ниедно од прашањата...

Балкан 16.04.24 | 21:58

Хрватска излегува на парламентарни избори: Регистрирани се 5.333 набљудувачи

Парламентарните избори во Хрватска, што ќе се одржат на 17 април, ќе ги следат вкупно 5.333 набљудувачи, соопшти Државната изборна комисија (ДИК). За следење на работата...

Македонија 16.04.24 | 21:55

Заев со спот за поддршка на Пендаровски: Заеднички соработувавме во многу сфери

Неодамнешното видео обраќање на поранешниот лидер на СДСМ, Зоран Заев во кое тој ја дава својата поддршка за кандидатурата на Стево Пендаровски на претседателските...

Ракомет 16.04.24 | 21:43

Машкиот ракометен Мундијал 2029 ќе се игра во Франција и Германија, женскиот во Шпанија

Меѓународната ракометна федерација (ИХФ) во францускиот град Кретил ги одреди домаќините на светските првенства во машка и женска конкуренција во 2029 и 2031 година. Домаќини...

Балкан 16.04.24 | 21:36

Дачиќ: Ден на срамот во Парламентарното собрание на Советот на Европа

По веста дека Парламентарното собрание го усвои предлогот за прием на Косово во Советот на Европа, со реакција се огласи српскиот вицепремиер и министер за надворешни...

Македонија 16.04.24 | 21:29

Арбен Фетаи: Бујар Османи подготвува заминување од политиката, секој глас за него е изгорен глас

Шефот на кабинетот на Арбен Таравари, Арбен Фетаи, реагира дека Бујар Османи преку МНР ја злоупотребил функцијата министер за надворешни работи и го одложил рокот за...

Свет 16.04.24 | 21:28

Американската вселенска индустрија кубури со квалификувани кадри

Aмериканскaтa потпретседателка, Камала Харис, за време на видео обраќањето до учесниците на Вселенскиот симпозиум во Колорадо Спрингс, изјави дека на американската...

Балкан 16.04.24 | 21:13

Aпсења во Црна Гора поради мекиците на Звицер

Зоран Лазовиќ, поранешниот помошник директор на Црногорската полициска управа и Миливое Катниќ, поранешниот главен специјален обвинител во Црна Гора, кои беа уапсени...

Свет 16.04.24 | 20:58

Трамп може да се кандидира, па и да ја води земјата и од затвор

Доналд Трамп, извесно повторно кандидат на американските републиканци за претседателската функција, деновиве е чест посетител на судниците. Во јануари, поротата во...

Свет 16.04.24 | 20:43

„Скај Њуз“: Врските меѓу Украина и ИСИС можеби се искористени за организирање на терористичкиот напад во Москва

„Скај Њуз Арабија“ известува за можноста врските меѓу Украина и Исламската Држава да биле искористине за организирањето и изведувањето на терористичкиот напад на...

Македонија 16.04.24 | 20:28

Во Велес се одржа првиот регионален Саем за наука

Во велешкото основно училиште „Блаже Конески“ денеска беше организиран првиот регионален Саем за наука, на кој учествуваа шестооделенци од Велес, Штип, Облешево, Батинци...

Македонија 16.04.24 | 20:16

Мицкоски: Пендаровски пет години не даде став, а вели осудувал криминал – дали сте го слушнале да ги осуди ДУИ или тоа за него се чесни политичари?

По шест и половина години порази, омаловажувања и срам кои ги трпеа граѓаните во Македонија поради власта на ДУИ и СДС, редно е да ја ослободиме Македонија од овие пранги...

Балкан 16.04.24 | 20:13

Majката и таткото на убијците на Данка се сретнаа во Обвинителството и се прегрнаа

Светлана Драгијевиќ, мајката на Дејан Драгијевиќ од Злот, кој е осомничен за убиството на малата Данка Илиќ, беше во  обвинителството во Зајечар, каде не даде исказ како...

Свет 16.04.24 | 19:59

Децата на возраст од 14+ години ќе можат на суд самите да одлучат: Поедноставена процедура за промена на полот во Германија

Германскиот Бундестаг со мнозинство гласови го усвои „Законот за самоопределување“, односно за правата на трансродовите лица. Според новиот закон, германските граѓани...