петок, 12 април 2024
Македонија 12.04.24 | 23:11

Славески: Корупцијата е рак рана на македонското општество тоа го констатираа и експерти од државава и меѓународниот фактор, владата на ВМРО-ДПМНЕ жестоко ќе се бори против корупцијата

„Корупцијата е рак рана на македонското општество, сите гледаат што се случува во државава,. Ова е констатирано не само од обичните граѓани, туку од експерти и надворешни...

Балкан 12.04.24 | 23:05

Герапетритис: Меморандумите ќе се ратификуваат кога ќе постои целосна усогласеност во спроведувањето на Договорот од Преспа

Доцнењето на ратификацијата на трите меморандуми со Македонија, според шефот на грчката дипломатија Јоргос Герапетритис, не е поради внатрешните политички...

Македонија 12.04.24 | 22:53

Силјановска Давкова го критикува пристапот на преговори и се залага за собраниски консултации

„Никогаш нема да одам на преговори, никогаш нема да разговарам за Македонија, никогаш нема да разговарам за Уставот, пред претходно да се договорам со Владата и со Собранието...

Македонија 12.04.24 | 22:49

Ако не го остварувате она што сте го ветиле, треба да си одите, а не да ветувате дека во вториот мандат чуда ќе направите

Ако не го остварувате она што сте го ветиле, ако не сте напредувале во економијата, во здравството, социјалната заштита, образованието, вие сте делигитимирани и треба...

Македонија 12.04.24 | 22:40

Пендаровски да каже какви планови ковале со Артан, Ковачевски и Ахмети за измените на Кривичниот законик и евентуална амнестија на поранешни политичари

И на митинзите Стево Пендаровски и СДСМ нема ништо да кажат за извештајот на Фридом хаус. И додека научил една празна и често повторувана фраза дека немал ниту една црна...

Македонија 12.04.24 | 22:40

Мисајловски од Побожје: Промените се неизбежни и потребен ни е претседател на држава кој ќе работи исклучиво само за интересите на Македонија и за сите граѓани

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски преку статус на Фејсбук информираше дека вечерва бил во посета на селото Побожје. „📍Посета на с.Побожје, Општина...

Македонија 12.04.24 | 22:34

ДУИ: Ја поздравуваме посветеноста на САД за европската иднина на Македонија

Демократската унија за интеграција и Европскиот фронт ја поздравуваат посветеноста на САД за продолжување на духот на Договорот од Преспа и продолжување на европскиот...

Македонија 12.04.24 | 22:32

Мицкоски: Гласот за Стево Пендаровски е глас за Артан, Али, Талат и Ковачевски

Секој еден граѓанин треба да знае дека, гласот за Стево е глас за Артан, Али, Талат и Ковачевски. Гласот за Стево Пендаровски е глас за тврдењето дека Гоце Делчев бил Бугарин....

Македонија 12.04.24 | 22:16

Коалиција Вреди: За да се врати довербата во судството, потребна ни е чиста политика и ветинг

Со 20 години власт на ДУИ, кредибилитетот е уништен до судството и обвинителството. Уште од монтираните случаи, каде што како што призна и самиот Бујар Османи, ДУИ е вклучена,...

Македонија 12.04.24 | 22:13

Стојаноска од Тетово: Заокружете 2 за Силјановска Давкова за Македонија повторно да биде горда!

Потврдата дека Стево пали на курбла, пристигна денеска. Вчера, токму од Тетово, го прашав што направи за малиот генијалец Македон и што презеде за случајот, со кој во...

Македонија 12.04.24 | 21:56

Пендаровски од Карпош: Точно за еден месец од денеска започнува мојот втор мандат

Пред жителите на Карпош вечерва претседателскиот кандидат Стево Пендаровски повтори дека без остаток беше и ќе остане претседател за сите. Ова, како што рече тој за...

Естрада 12.04.24 | 21:39

Почина познатиот италијански моден дизајнер Роберто Кавали

На 83-годишна возраст денеска почина познатиот италијански моден дизајнер Роберто Кавали. Весникот „Кориере дела сера“ објави дека Кавали долго време бил болен.   View...

Македонија 12.04.24 | 21:38

На парламентарните избори ќе избираме од 17 кандидатски листи

Државната изборна комисија (ДИК) попладнево, во рамки на 96. седница, ги утврди листите за избор на пратеници поднесени од неколку партии за одреден број изборни единици...

Македонија 12.04.24 | 21:31

По Пендаровски – и Ковачевски со навреди кон Силјановска Давкова

Како што одминува кампањата реториката на СДСМ добива сѐ повеќе вознемирувачки тон. Стево Пендаровски, кандидатот за претседател на Македонија и претседателот на СДСМ...

Здравје 12.04.24 | 21:12

Нови 44 случаи на голема кашлица од 5 до 11 април, вкупно 443 заболени

Нови 44 случаи на голема кашлица се пријавени од 5 до 11 април, со намалување од 10,0 отсто споредено со претходниот седмодневен период. Најголем дел од случаите се пријавени...

Македонија 12.04.24 | 21:08

Молкот на СДСМ за анкетите – прикиривање на поразот или презир кон македонската демократија?

Како што Македонија се подготвува за парламентарни и претседателски избори, видливото отсуство на податоци од анкетите од владејачкиот Социјалдемократски сојуз на...

Економија 12.04.24 | 21:02

Граѓаните може бесплатно да извадат дигитален извештај од Кредитниот регистар 24/7

Аплицирање и добивање извештај од Кредитниот регистар дигитално е услуга којашто е достапна за граѓаните 24 часа, седум дена во неделата, на македонски и на албански...

Македонија 12.04.24 | 20:56

Османи побара поддршка од жителите на Групчин, Добарце, Палатица, Требош и Стримница

Караванот на кандидатот за претседател на државата од Европскиот фронт денеска пристигна во општина Желино и Тетово, односно во селата: Групчин, Добарце, Палатица, Требош...

Македонија 12.04.24 | 20:53

ВО ЖИВО: Македонија повторно горда – народен митинг во Тетово

Следете го во живо, народниот митинг во Тетово – Македонија повторно горда!

Македонија 12.04.24 | 20:49

Пендаровски ја сподели животната визија со жителите на Петровец

Изборниот караван на претседателскиот кандидат Стево Пендаровски денеска е во неколку скопски општини. Пред граѓаните на Илинден и на Петровец, Пендаровски истакна...