среда, 3 април 2024
Балкан 03.04.24 | 23:07

Австриска веб-страница тврди дека ја пронашле жената од видео во Виена – девојчето не било Данка

Австрискиот веб-сајт „Космо“ тврди дека ја лоцирал едната од двете жени кои се појавуваат на видео од Виена на кое се прикажани две жени со девојче која личи на исчезнатата...

Патувања 03.04.24 | 23:05

Зошто Боцвана има проблем со слоновите?

Претседателот на Боцвана, Мокгвици Масиси и се закани на Германија дека ќе испрати до 20.000 слонови, незадоволен што Берлин го критикува ловот на слонови и извозот на...

Балкан 03.04.24 | 22:56

Силен земјотрес ја погоди Грција

Силен земјотрес со јачина од четири степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди Грција. Епицентарот бил на островот Крит. Засега нема информации за жртви и материјална...

Македонија 03.04.24 | 22:54

Силјановска Давкова: Пендаровски пропушти да биде самостојна глава и претседател на сите граѓани

Во емисијата Клик Плус на Телевизија 21 вечерва гостин е кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ професорката Гордана Силјановска Давкова. На новинарското прашање што...

Македонија 03.04.24 | 22:45

За Ковачевски власта покажала неселективност во борбата против корупцијата

Во борбата против корупцијата според претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски власта покажала неселективност. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, пак,...

Кошарка 03.04.24 | 22:44

Синот на Меџик Џонсон е трансродова личност

Легендарниот кошаркар Меџик Џонсон има проблеми во семејството. Неговиот син Еј Џеј е трансродова личност, а за својата сексуалност зборувал на 13 години. Неговите родители...

Македонија 03.04.24 | 22:36

Ковачевски: Коалицијата за европска иднина ќе ја формира следната проевропска Влада

Коалицијата за европска иднина ќе има мнозинство во Собранието и повторно ќе ја формираме проевропската Влада на Македонија, а Стево Пендаровски ќе биде избран за Претседател...

Вести 03.04.24 | 22:35

Утре посебен режим на сообраќај на „Илинденска“

Секторот за внатрешни работи Скопје информира дека поради подготовки и одржување митинг, почнувајќи од денеска до утре односно до завршувањето на митингот, Единицата...

Македонија 03.04.24 | 22:26

Мицкоски: Следува кампања на монтажи и измислици од власта, но нема да не поколебаат да ги промениме и поразиме жестоко

Тимот на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата јасно изминативе 6 и половина години ја дијагностицираше секоја болка, го дијагностицираше секој проблем на секој еден граѓанин во...

Македонија 03.04.24 | 22:02

Владата ќе соработува со Италија во борбата против трговија со луѓе и злоупотреба на деца

Владата, на денешната 13. седница, го разгледа и усвои Предлогот за поведување постапка за водење преговори за склучување на Протокол со Владата на Италијанска Република,...

Македонија 03.04.24 | 21:53

Ласовска: На 24 април и на 8 мај граѓаните ќе ја испорачаат најголемата анкета

„Гледаме една медиумска хистерија дека ние сме имале потреба да порачуваме некакви наместени анкети и излеговме како партија со став. Кажавме дека не само што тоа не...

Балкан 03.04.24 | 21:50

Драгана Мирковиќ ангажираше приватен детектив да помогне во истрагата за Данка

Српската пејачката Драгана Мирковиќ е многу заинтересирана за случајот со исчезнатата Данка Илиќ, пишуваат српските медиуми, откривајќи дека таа ангажирала и приватен...

Македонија 03.04.24 | 21:44

Мицкоски: СДСМ нема ништо да им направат на ДУИ, може само да продолжат да им бидат измеќари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на ТВ дуелот со претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски на Канал 5 телевизија, кажа дека СДСМ е измеќар на ДУИ во изминатите...

Македонија 03.04.24 | 21:41

Ковачевски: Овие избори се избор меѓу надеж и безнадежност

Овие избори се избор меѓу надеж и безнадежност, избор меѓу европска интеграција и изолација“, порача претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, во вечерашната емисија...

Македонија 03.04.24 | 21:37

Уважена жалбата на Боки 13, случајот „Меѓународен сојуз“ се враќа во судница

Случајот „Меѓународен сојуз“ оди на повторно судење, одлучи Апелациониот суд во Скопје. Апелација ги уважи жалбите на Бојан Јовановски – Боки 13, кој беше неправосилно...

Македонија 03.04.24 | 21:33

Ковачевски: Европскиот пат е блокиран дома поради неодлучноста на ВМРО-ДПМНЕ

„Ние имаме формално отпочнати преговори, но заради блокадата којашто на нас ни се случи тука во Македонија, ние сега имаме застој, рече претседателот на СДСМ, Димитар...

Економија 03.04.24 | 21:28

СДС и Ковачевски за 4 милијарди евра го зголемија јавниот долг

„Просечниот раст на БДП како резултат на оваа политика која што ја кажува Ковачевски, изминативе шест години од 2017 – 2023 е 1,2%. Или во тотал 10%, кумулативно ако го гледаме...

Балкан 03.04.24 | 21:24

Таткото на Коста повторно безобразен во судница, неговата одбрана ги шокира сите присутни

На новото рочиште за убиствата на Коста Кецмановиќ во основното училиште „Владислав Рибникар“ во Белград, Владимир Кецмановиќ, таткото на 13-годишниот убиец, повторно...

Македонија 03.04.24 | 21:22

Не ни треба друг да каже дека има криминалци кои ја крадат Македонија, туку треба да се ослободат обвинителството и судството

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во „Дуел за Македонија“ на „Само вистина“ на Канал 5 телевизија во врска со Законот за рестриктивни мерки го запраша...

Технологија 03.04.24 | 21:12

Повторно паднаа „Инстаграм“ и „Ватсап“

Корисниците во регионот и во светот повторно пријавуваат проблеми со популарните апликации „Инстаграм“ и „Ватсап“. На „Ватсап“ е невозможно да се испраќаат пораки,...