среда, 21 февруари 2024
Македонија 21.02.24 | 23:05

Првиот ТВ дуел помеѓу Ковачевски и Мицкоски е на 3 април на Канал 5

И СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ја прифатија поканата нивните лидери, Димитар Ковачевски и Христијан Мицкоски да се соочат во ТВ дуел на Канал 5 на 3 април во 18.45 часот. Ова ќе биде...

Македонија 21.02.24 | 22:58

Мицкоски: Потребен ни е 61 пратеник, новиот претседател ќе биде Силјановска – Давкова

Потребни ни е 61 пратеник во македонското Собрание за достојна просперитетна напредна Македонија која ќе биде мајка на сите граѓани без разлика на етничката припадност,...

Македонија 21.02.24 | 22:34

Мерсиха Смаиловиќ ќе биде кандидатка за претседател од Бошњачки демократски сојуз

Прв пат во историјата Бошњаците ќе имаат свој кандидат за претседател на Македонија. Се работи за Мерсиха Смаиловиќ која ќе биде кандидат на Бошњачки демократски сојуз. Мерсиха...

Македонија 21.02.24 | 22:15

Ковачевски: СДСМ оди на двојна победа на изборите

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски вечерва на отворање на промотивен штаб на партијата во Бутел посочил дека масовното присуство на членовите и симпатизерите...

Македонија 21.02.24 | 21:50

Мисајловски: Победничка еуфорија во Куманово, народот се сплотува и масовно ни се приклучува

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски вечерва присуствуваше на отварањето на новиот штаб на паријата во Куманово, каде што присуствуваа и голем број на...

Фудбал 21.02.24 | 21:45

Воска го промовираше Захариевски за нов тренер

Дебитантот во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ) Воска го назначи денеска Срѓан Захариевски за нов тренер. Како што вечерва објави охридскиот прволигаш, на 50-годишниот...

Македонија 21.02.24 | 21:35

Прекрасна и победничка атмосфера при отворање на новиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ во Куманово

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски присуствуваше на отварањето на новиот штаб на партијата во Куманово. Прекрасна и победничка атмосфера при отворање...

Македонија 21.02.24 | 21:28

Г.г. Стефан: Верата ќе ни опстои, но се иселувањето ќе ги доведеме во прашање опстојувањето на државата, јазикот, традициите

Ние како црква немаме проблеми со секуларизмот, ниту, пак, со било какво општествено уредување, коешто е избрано од мнозинството на народот. Впрочем, црквата живеела...

Македонија 21.02.24 | 21:10

Следната недела треба да пристигнат уште 120.000 обрасци за пасоши

Дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев најави дека ќе има пасоши за сите.  Не се работи за никаква саботажа во Министерството за внатрешни...

Свет 21.02.24 | 20:57

Трамп ги навести потенцијалните кандидати за потпретседател на САД

Кандидатот за претседателска номинација на Републиканската партија, Доналд Трамп, денеска ги откри имињата на оние кои можеби ќе ги кандидира за функцијата потпретседател...

Балкан 21.02.24 | 20:52

Албанија наскоро го отвора автопатот од Елбасан до Ќафасан

Албанија на почетокот на април планира да го отвори автоатот кој ќе го спојува градот Елбасан со граничниот премин Ќафасан на границата со Македонија. Автопатот почна...

Македонија 21.02.24 | 20:47

Taравари: Изборот на претседател да се прави во Собрание

Партијата Алијанса за Албанците преку соопштение до јавноста информира дека вонредна прес-конференција одржал претседателот д-р Арбен Таравари во Тетово. Таравари...

Кариера 21.02.24 | 20:38

Тинк Тенк Аналитика: 77,5 отсто од учениците поминуваат три до четири часа дневно на социјалните мрежи каде се изложени на сајбер насилство

Тинк Тенк Аналитика денеска ги презентираше анализите од истражувањето за „Сајбер безбедност за младите: Зголемување на свеста и унапредување на знаењата на младите...

Економија 21.02.24 | 20:17

Грчките земјоделци повторно го блокираа граничниот премин Богородица кон Македонија

Грчките земјоделци од северниот дел на земјата и вечерва периодично го затворија граничниот премин Богородица кон Македонија за сообраќај на сите возила, јави дописничката...

Балкан 21.02.24 | 20:10

Се распадна Движењето на српскиот лекар Бранимир Несторовиќ

Во текот на процесот на трансформација на движењето „Ние – гласот од народот“, дојде до одредени недоразбирања кај раководството составена од група од седум основачи,...

Македонија 21.02.24 | 19:57

Бујар Османи ќе биде кандидат за претседател на ДУИ

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи ќе биде кандидатот за претседател на ДУИ, објавува ТВ21 која информираше дека го добиле говорот на Али Ахмети кој утре ќе...

Кариера 21.02.24 | 19:45

Шаќири: Реформираното образование промовира ненасилство, но и ги учи младите за опасностите од злоупотребите на дигиталната технологија

Образованието има клучна улога во градењето на младите како личности кои покрај знаењата и вештините имаат и вредносни норми за нивна примена. Затоа, Министерството...

Култура 21.02.24 | 19:41

Бојан Ковски го претставува своето ново уметничко патување – „Симбиоза“

Уметникот Бојан Ковски ќе ја отвори својата најнова изложба „Симбиоза“ во Музејот на Град Скопје на 29 февруари. Овој уникатен приказ ветува да ги фасцинира љубителите...

Култура 21.02.24 | 19:37

Повик за учество на млади поети на настанот „Скопје си ти“ од 21 до 24 март

Настани што ја промовираат поезијата ќе се одржуваат од 21 до 24 март во рамки на Денови на поезијата, во организација на ТЦ „Скопје сити мол“, Фондацијата „Ацо Шопов...

Балкан 21.02.24 | 19:26

Путин му врачи орден „Александар Невски“ на Додик на средбата во Казан

Одбиваме да се приклучиме на западните санкции против Русија и нема да влеземе во НАТО, изјави претседателот на Република Српска Милорад Додик по денешната средба со...