сабота, 2 декември 2023
Македонија 02.12.23 | 22:37

Џафери технички премиер, Митрески претседател на Собранието, СДСМ и ДУИ со заедничка листа?!

Талат Џафери од ДУИ да биде премиер сто дена пред избори, а координаторот на СДСМ, Јован Митрески нов претседател на Собранието, е најверојатната варијанта за техничката...

Економија 02.12.23 | 22:34

Откупната цена на тутунот мора да биде 10, а не 5 евра

Тутунот мора да се откупува по 10, а не по 5 евра за килограм како што нудат откупувачите. Рапидно се зголемени трошоците, намалено е производство, иако е квалитетно, но...

Балкан 02.12.23 | 22:29

Мајка во Србија го полеала синот со бензин и го запалила, тој дошол да ја посети бидејќи била во куќен притвор

4-годишната С.М. од околината на Нова Црња е уапсена поради постоење на основано сомнение дека извршила кривично дело семејно насилство. Полицијата од Зрењанин, по налог...

Македонија 02.12.23 | 21:56

Во Струмица вклучен алармот, стапуваат на сила мерките за надминат праг на аерозагадување

Се препорачува работодавците да го реорганизираат работното време на лицата кои работат на отворено од 11 до 17 часот и да не се организираат спортски натпревари и други...

Свет 02.12.23 | 21:54

Европа окована во мраз: Авио сообраќајот не функционира, стотина летови откажани

Снегот и студеното време прават хаос во неколку големи европски земји. Во неколку европски земји – Германија, Австрија, Италија и Велика Британија – големи количества...

Свет 02.12.23 | 21:22

Земјотрес од 7,6 степени ги стресе Филипините

На социјалните мрежи објавена е вознамирувачка снимка од моментот на силниот земјотрес со јачина од 7,6 степени според Рихтер што ги погоди денес Филипините. Потресот...

Здравје 02.12.23 | 21:18

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот и за спречување на процесот на создавање...

Фудбал 02.12.23 | 21:04

Звуци од порно филм се слушаа за време на ждрепката за ЕП

Стенкање се слуша во позадина додека трае ждрепка во Хамбург за групите за Европското првенство во фудбал. Во моментот кога се влечеа топчињата, во позадина се слушнаа...

Македонија 02.12.23 | 20:48

Ковачевски вели СДСМ е кола што вози до Вашингтон и Брисел, ДПМНЕ му врати – колата ти е зарибана

СДСМ е кола којашто вози во Вашингтон и Брисел, од друга страна кај ДПМНЕ што имате, имате кола направена од стиропор која што никој не би ја купил, рече денеска во одговор...

Свет 02.12.23 | 20:28

Прекинати преговорите меѓу Израел и Хамас за ослободување на заложниците

Преговорите меѓу Израел и Хамас за заложниците држени во Газа прекинаа денеска откако Израел продолжи да инсистира на ослободување на група жени, а Хамас одби, изјави...

Останати спортови 02.12.23 | 20:25

Новиот автомобил на Иџе пристигна во Скопје

Веднаш по освојување на титулата во европското првенство на ридски патеки, Игор Стефановски се раздели од победничкото Хјундаи со кое настапуваше минативе години,...

Фудбал 02.12.23 | 19:45

ЕП 2024: Србија во група со Англија, Хрватска против Шпанија и Италија

Во Хамбург на свечена церемонија на УЕФА беа извлечени групите за ЕП во Германија. Во најинтересната, групата Б се најдоа екипите на Шпанија, Хрватска, Италија и Албанија. Од...

Калеидоскоп 02.12.23 | 18:58

Најмладата членка на Менса е двегодишната Ајла од Америка

Двегодишната Ајла Мекнаб од американската сојузна држава Кентаки стана најмладата членка на Менса, а постигна и Гинисов рекорд. Родителите на девојчето, Џејсон и Аманда,...

Калеидоскоп 02.12.23 | 18:46

Вратоврската на кралот Чарлс со бои на грчкото знаме не е поддршка за Грција, тврди Бакингемската палата

Бакингемската палата денеска соопшти дека вратоврската што ја носеше британскиот крал Чарлс Трети за време на неговото учество на климатскиот самит КОП28 во Дубаи,...

Вести 02.12.23 | 18:38

„Ауди“ со мигранти се судри со автомобил кај Струмица – има повредени, возачот на „аудито“ побегнал

Вчера на регионалниот пат Валандово – Струмица се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „ауди а8“ со гевгелиски регистарски ознаки, во кое биле...

Македонија 02.12.23 | 18:33

Битиќи се брани: Имаше грешка во преводот на изјавата на Мухамер Зеќири

Погрешно е протолкувана изјавата на поранешниот генералниот секретар на влада Мухамед Зеќири дека наводно спроведувал постапка во 4 очи договорена со мене, изјави...

Фудбал 02.12.23 | 18:18

По инцидентите во Бирмингем уапсени 50-ина полски навивачи

Британската полиција обвини денеска 46 навивачи, во најголем број полски државјани, за предизвикување на инцидентите што се случија во четвртокот вечер во Бирмингем...

Здравје 02.12.23 | 18:10

Алкохолот е најмалиот проблем: Овие работи го уништуваат црниот дроб

Доколку сакате црниот дроб да ви биде здрав, покрај здравата исхрана и редовна хидратација, многу е важно да се грижите и за тоа што внесувате во вашето тело. Веројатно...

Економија 02.12.23 | 18:01

Битиќи: Ги повикувам домашните компании да го реструктуираат производството

Ги повикувам домашните компании да го следат примерот на АТС АММО од Самоков, да се охрабрат и да ги реструктуираат своите произвдствени процеси, односно своите процеси...

Здравје 02.12.23 | 17:58

Мамурлак не се лечи со парацетамол

По бурната ноќ многумина може да посакаат брз лек за немилосрдната главоболка од мамурлак следниот ден. Но, парацетамолот, колку и да е моќен против главоболки, не се...