Недостатокот на железо може да доведе до разни здравствени проблеми, пишува „Н1“. Иако е важен за нашиот организам, недостатокот на железо е најчестиот недостаток на микронутриенти во целиот свет, а најчести симптоми се замор и промени на кожата.

Сепак, постојат и некои други необични симптоми кои укажуваат на оваа состојба.

Имате невообичаена желба за други работи освен храна
Научниците сè уште се обидуваат да откријат зошто луѓето со сериозен недостаток на железо често копнеат за работи што вообичаено не би ги јаделе – нечистотија, глина, пченкарен скроб, остатоци од боја, картон и средства за чистење.

Обично, оваа чудна глад се јавува кај мали деца или бремени жени, но студиите на случај покажуваат дека и постарите возрасни лица исто така можат да го искусат овој симптом. Ако страдате од овие желби без храна, зголемувањето на внесот на железо може да ви помогне.

Вашите нокти се кршливи или издлабени
Ноктите можат да кажат многу за вашето здравје. Слабите и кршливи нокти, или нокти со необјаснети длабнатини, може да укажуваат на проблем со железото.

Бидејќи ваквите нокти би можеле да бидат причина и за друг здравствен проблем, најдобро би било да направите крвна анализа.

Суви и испукани усни
Луѓето со недостаток на железо може да имаат одреден тип на пукање наречено аголен хелитис, кој ги зафаќа аглите на усните. Тие испукани агли може да ја отежнат секојдневната комуникација и јадењето.

Во тие случаи, треба да го третирате основниот недостаток на железо за да не се вратат испуканите усни.

Јазикот ви е невообичаено отечен
Друг не толку очигледен симптом на недостаток на железо е отечен и чувствителен јазик.

Тој ќе прошири до тој степен што вообичаените испакнатини на неговата површина ќе исчезнат, правејќи го мазен. Отокот може да предизвика проблеми со џвакањето, голтањето или зборувањето.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.