Под мотото „Здрава планета, здрави луѓе“ денеска се одбележува 19 Мај – Светскиот ден на семејниот лекар.

Здружението на лекари по општа медицина – семејна медицина (ЗЛОМ СМ), информира дека за таа цел во Градскиот парк во Скопје денеска од 11 до 14 часот граѓаните ќе можат да измерат крвен притисок, гликемија и пикфлоуметрија. Специјалистите по семејна  медицина ќе даваат совети за здрави животни навики.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.