Директорот на Универзитетската клиника за хируршки болести „Св. Наум Охридски“ д-р Љубен Арсенков смета дека поранешната Градска болница има доволно хирурзи, но можеби би требало да се размисли инструментарките и останатиот помошен персонал од Клинички центар да се распределат во Воената болница и во Клиниката „Св. Наум Охридски“ за да може да се одговори на сите операции чиј број е двојно зголемен поради ситуацијата со затворени хируршки сали на клиничкиот центар „Мајка Тереза“.

Според Арсенков, персоналот одговара на потребите, доаѓаат од дома, работат повеќе смени.

Пациентите за неврохируршки операции се праќаат во Клиниката за хируршки болести „Св. Наум Охридски“, а останатите во Градската општа болница (ГОБ) „8 Септември“. Хируршките сали од скопскиот Клинички центар од каде што се шири непријатна миризба ќе останат затворени сеè додека не стигнат резултатите од земените примероци од компресорите, кои се пратени во Германија и сѐ додека трае истрагата на Основното јавно обвинителство (ОЈО).

Д-р Арсенков во изјава за медиумите кажа дека двојно е зголемен бројот на итни случаи на кои им се пружа медицинска помош во поранешната Градска болница во Скопје поради затворените хируршки сали на Клиника. Примени се околу 170 итни пациенти од кои 150 се хируршки третирани.

Просечно дневно околу 250 пациенти се прегледуваат само во Ургентната амбуланта и земајќи предвид дека во специјалистичките амбуланти дневно има околу 100 до 150 пациенти, значи бројка од околу 400 пациенти дневно кои во овој период гравитираат кон Клиниката. Заради ситуацијата на Клинички центар, се организиравме на начин што хроничните пациенти што се за операција, не ги примаме и оперираме само итни случаи. Така што, за овие десеттина дена, примени се некаде 170 итни пациенти, од кои кај 150 се направени хируршки интервенции. Зголемен е бројот, зголемен е и обемот на работа на персоналот. Се организираме засега и се надевам дека ќе продолжи натаму без поголеми реперкусии на третманот. Персоналот одговара на потребите, доаѓаат од дома, повеќе смени работат, вели Арсенков.

Додава дека во овој период се зајакнати хируршките екипи и секојдневно има по двајца хирурзи за абдомен, трауматолози и неврохирург бидејќи неврохируршките пациенти се упатуваат на оваа Клника.

Во однос на исполнетоста на капацитетот, Арсенков вели дека е исполнет речиси целиот болнички капацитет и дека се во постојана комуникација со Градската општа Болница „8 Септември“ со цел пациентите да ја добијат потребната нега.

Секојдневно утринскиот состанок започнува со тоа колку празни кревети има. Дневно по 100 кревети во болничкиот дел и околу 16 во Интензивна нега, од пет до 10 кревети се слободни, речиси целиот болнички капацитет е исполнет. Ги пуштаме дома пациентите кои можеме порано да ги пуштиме, а оние пациенти кои после хируршката интервенција би останале неколку дена подолго зависно од нивната ситуација, ги закажуваме на контроли за да ослободиме кревети за евентуално итните пациенти. Навистина не знам до кога ова би било вака, меѓутоа се организираме и со колегите од Клинички центар и од „8 Септември“. Се слушаме со колегите пред да го упатат пациентот што дошол кај нив доколку нема место или нема специјалист за таа патологија да се упати кај нас. Тоа на мое огромно задоволство функционира и со дигестивна хирургија. Сега засега мислам дека функционира хирургијата. За жал, тоа што се случува таму не би знаел до кога би траело и сигурно ако продолжи ќе се исполнат капацитетите и можеби ќе треба да се размислува за активирање на некои центри од внатрешноста да можат овие случаи што вообичаеноги праќаат тука, да се третираат во матичните хируршки установи, изјави Арсенков.

Операционите сали во Клиничкиот комплекс „Мајка Тереза“ не работат веќе десетина дена. Министерот за здравство Илир Демири вчера на прес-конференција изјави дека проблемот е хаварија во компресорската станица за кој се чекаат испитувања од Германија.

Додека не заврши ова испитување и не дојдат анализите од Германија кои се испратени, хируршки центар ќе се послужи со надворешни компресори, изјави Демири, дополнувајќи дека се набавени шест компресори кои се надворешни и може да послужат за итни неодложни интервенции кои се од покомплициран карактер.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.