Руската вселенска агенција Роскосмос денеска објави дека се случила „вонредна ситуација“ за време на маневарот на руската сонда Луна-25, пред слетувањето на Месечината.

Оттаму додаваат дека моментално ја анализираат ситуацијата.
При операцијата на слетување на Месечината дојде до вонредна ситуација на автоматската (лунарна) станица, поради што маневрот не можеше да се изврши според наведените параметри“, се наведува во соопштениетоRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.