Заедно со својот татко Слободан, младиот Ратко Марковиќ од селото Роге кај Пожега уште од мали нозе се заљубил во работата како шумар и станал најмладиот работник во цела Србија.

Не се двоумел да отиде во шума и затоа се запишал во Шумарската гимназија во Краљево.

Јас сум редовен ученик и имам добри оценки. Едвај чекам попрактични предмети кога ќе можам да го искористам целото знаење што го стекнав со татко ми во пракса. Во работните денови сум на час, но штом дојде петок се качувам во возот и си одам дома. Викендот го поминувам работејќи со татко ми . Сè уште не сечам дрвја, но помагам  кога подоцна треба да се исечат, стругаат или извлечат од шумата“.

Сo парите што ги заработил решил да не оди на море ,да купи нов мобилен телефон или брендирани патики туку купил нова моторна пила.

Тоа е нешто што ми треба за работа и од кое повторно ќе заработам . Се друго би било џабе фрлени пари. Ова е работа што ја сакам и планирам да ја работам, ме привлече и затоа собирам пари за да купам повеќе работи кои би ми помогнале да ми ја олеснам работата во шумата, од колички, коњи и трактори“, вели Ратко.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.