Фестивал на инклузија на тема „Културни политики за инклузија” почнува денеска и ќе трае до 10 септември, а содржините може да се проследат воПарк Македонија | Дом на култура „Билјана Беличанец”,Општина Кисела Вода.

07.09.2023 (Четврток)

20:00 Официјално отворање на фестивалот

20:30 „Запознавање и прифаќање“отворање на изложба на уметнички фотографиина Драги Неделчевски и НебојшаГелевски

21:30 Пајак
– музички концерт

08.09.2023 (Петок)

10:00 „Што е среќа?” – детска работилница, под менторство на Соња Димовска

12:00 „Учиме балет“ – работилница за млади и деца, под менторство на
„БС Балерина“

14:00 „Цртаме саксиички и садиме цвеќенца“ – инклузивна работилница за најмладите со Здружение Икуалити

20:00 Изведба на македонската химна од инклузивен хор на деца со и без попреченост од школи од Општина Аеродром и Кисела Вода

20:15 Funk Shui
– концертно музичко доживување

21:00 Проекција на филмови:
• „10 совети за учтиво однесување
со деца со попреченост“ – Пркос
• „Вклучи, не исклучувај“, Продукција: Плакарт и Икуалити
• „Допир“ – режија: Стојан Вујиќиќ
• „Човек“ – режија: Игор Иванов – Изи

09.09.2023 (Сабота)

10:00 „Што е среќа?” – детска работилница, под менторство на Соња Димовска
12:00 Магионичарско забавно шоу – другаруваме со Дарко Ѓурчиновски
13:00 „Цртаме саксиички и садиме цвеќенца“ – инклузивна работилница за најмладите со Здружение Икуалити
19:00 Отворање на изложба на цртежите од детската работилница на тема „Што е среќа” и доделување на сертификати на учесниците
19:30 Јавна дебата: „Колку ресурси се потребни за општината да биде инклузивна?“
учесници: ОпштинаАеродром, ОпштинаКиселаВода, ОпштинаГазиБаба, ОпштинаЦентар, КатеринаЈолакоска – ТанцовостудиоЕурека;
модератор: ГереТрипков – Икуалити
20:30 Инклузивнатеатарскапретстава
– Еурека, инклузивнотанцовостудио
21:00 РетромузичказабавасоЛамбеАлабаковски и пријателите – „Македонијаво 90-2000-тите” и забавасоДи-Џеј

08-09.09.2023 | 12:00-18:00
Инклузивнакооперација – дружење, освежување и уживањеволадовинатавопаркот

 

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.