Подземниот град во Мали Зворник, изграден по наредба на кралот Александар Први Караѓорѓевиќ, е една од најголемите туристички атракции во областа.

Изграден е во почетокот на триесеттите години на 20 век, во голема тајност, под шифра „Камена девојка“, како засолниште за сместување на членовите на династијата Караѓорѓевиќ и на владата во случај на војна.

Површината од 5.000 квадратни метри скриена во стрмна карпа, сè уште не е доволно истражена, а таа е се поинтересна за туристите и локалното население.

Овој подземен лавиринт е полн со соби вкопани во карпата за командното место на кралот за време на војната и за подолг престој на околу 5.000 луѓе. Изградбата започнала во 1931 година и траела до атентатот на кралот Александар во Марсеј во 1934 година.

„Има околу седумдесет соби и околу 12 излези или влезови кои се блокирани со железни врати, некаде околу 4.500 метри квадратни

Има околу илјада и пол метри ходници и околу 70 соби, а требаше да прими од три до пет илјади луѓе.

По должината на коридорот има бројни соби – кралски апартман, кабинет, сали, студентски домови за стражари, библиотека, капела со олтар, кралска фонтана. Температурата овде е секогаш иста – помеѓу 14 и 16 степени.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.