Во текот на летото треба да внимавате на неколку работи за да избегнете дупнати гуми.

Летните горештини можат да направат многу работи, а меѓу другото може да се одразат и на гумите на вашето возило. Најлошото нешто што може да се случи е дека високите температури можат да предизвикаат пукање на гумите.

Зошто топлината предизвикува ширење и издишување на гумите?

Топлината може да има огромно влијание врз автомобилските гуми. Притисокот на воздухот во гумите се зголемува како што температурата се зголемува. Како што се зголемува температурата, притисокот во гумите може да се зголеми до тој степен што ќе предизвика пукање на гумите.

Дури и ако гумата не пукне, прекумерното надувување може да предизвика предвремено абење на гумите и да влијае на сопирањето. Има три работи кога топлината предизвикува зголемување на притисокот: топли молекули, триење и самата гума, пренесува H1.

Жешки молекули – Сите материјали се направени од атоми и молекули. Кога молекулите се загреваат, тие почнуваат интензивно да вибрираат, а тие вибрации предизвикуваат нивно ширење. Бидејќи има молекули во воздухот, лесно е да се разбере зошто гумите исполнети со воздух се шират во летните горештини.

Триење – За време на возењето, гумите се во контакт со асфалтот и тоа создава значителна количина на триење. Триењето пак создава топлина, што ги прави вашите гуми уште потопли во текот на летото.

Гума – молекулите на гумата се поврзани во долги, искривени синџири (полимери). Кога полимерите вибрираат, тие се собираат, а не се шират. И автомобилските гуми имаат точка на пукање. Замислете едноставен балон – ако вметнете многу воздух во него, тој на крајот ќе пукне. Истото може да се случи и со гумите кога се многу жешки, пишува Aceable.

На што да внимавате

Во текот на летото треба да внимавате на неколку работи за да избегнете дупнати гуми. Најочигледен знак дека гумите се прегреваат е ако се жешки на допир. Не возете додека гумите не се изладат.

Манометарот за притисок во гумите ќе ви каже дали гумите ви се пренапумпани поради топлината. Исто така, проверете дали гумите се правилно надуени.

Заменете ги истрошените гуми.

Ако вашите гуми веќе се истрошени, тие се повеќе склони кон пукање. Размислете за купување „летни гуми“ кои се дизајнирани да бидат посоодветни за високи температури.

Обрнете внимание и на ограничувањата на брзината. Колку побавно одите, толку помалку ќе има триење. Помалку триење значи и помалку топлина.

Обрнете внимание и на тежината на товарот. Колку е потешко вашето возило, толку е поголема веројатноста да ви пукнат гумите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.