Кралската шведска академија на науките денес објави дека тројца научници ја добиле Нобеловата награда за хемија за „развој на клик хемија и биоортогонална хемија“.

Наградата од 900.000 долари подеднакво им припаднаа на Керолин Бертози и Бери Шарплес од САД, и Мортен Мелдал од Данска.

За Шарплес, тоа е негова втора Нобелова награда за хемија откако му беше доделена прва во 2001 година.

Нобеловата награда за медицина и за физика беа доделени претходно оваа недела, а наградата за литература и за мир треба да бидат објавени в четврток и в петок.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.