2026 е престапна година, па февруари наместо вообичаените 28 дена ќе има 29, а со овој ден секогаш се врзуваат некои посебни верувања.

Така, веројатноста некој да се роди на 29 февруари е еден од 1.000, а во моментов во светот има околу четири милиони луѓе родени на овој ден.

Што се однесува до народните верувања, луѓето на Балканот сметаат дека не треба да се венча во престапна година бидејќи овие бракови не траат долго. Ако свадбата навистина се случи, подобро е девојката да го запроси момчето, а ако одбие, мора да и подари бакнеж и свилени ракавици.

Се верува дека овошјето засадено во престапна година дава плод секоја втора, па дури и секоја четврта година. Меѓутоа, ако навистина треба да засадите овошје оваа година, ќе жнеете повеќе плодови ако го засадите наесен.

Во Русија се верува дека престапната година носи понеповолни временски услови и поголем ризик од смрт насекаде во светот.

Во Тајван мажените ќерки се враќаат дома ако е престапна месечина, бидејќи се верува дека лунарниот месец може да им донесе лошо здравје на родителите. Ќерката на тој начин им посакува на родителите многу здравје и среќа.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.