Жителите на градовите кои ќе решат да бараат мир и тишина во буколичното француско село тешко дека отсега натаму ќе можат да ги тужат своите соседи за кукурикање на петли, мукање на крави или гровтање на свињи, бидејќи парламентот го легализираше правото на бука на домашните животни.

Со новиот закон што Собранието го усвои во понеделник навечер, селаните ќе бидат заштитени во извршувањето на нивните традиционални работни места.

Често се случувало луѓе кои не се навикнати на село да се одлучат да се преселат на село, а потоа да ги тужат своите соседи поради бучавата што ја создава, на пример, трактор што оди на работа во зори или локална пекара што работи ноќе.

Стотици тужби поднесени против соседите ги преплавија локалните судови, кои сега ќе можат да здивнат.

Така, во насловите доминираше случајот на производителот на млеко кој мораше да им плати на соседите 100.000 евра (108.000 долари) и да ја преуреди својата штала.

Во 2019 година, судот пресуди во корист на петелот Морис, кој доби право да продолжи да пее и покрај тужбата од соседите, сопственици на викендица, кои се пожалија дека им се нарушува правото на мир.

Новиот закон предвидува сите рурални бизниси кои се вршат на законски начин да можат да продолжат.

Претходниот закон од 2021 година го бранеше таканареченото „чувствително наследство“ на француското село, а овој термин се однесува на бучавата и мирисите карактеристични за природата и селата.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.