Ако сакате да му угодите на Зелениот дрвен змеј, кој ќе владее со 2024 година, внимавајте што носите. Кои бои треба да се избегнуваат за дочекот на новата 2024 година?

Во најмагичната ноќ во годината секогаш сакаме да изгледаме спектакуларно. Сепак, малкумина знаат дека со вистинската облека не само што можете да станете ѕвезда на вечерта туку може да привлечете и среќа. Ако со празничната облека веднаш ставиме до знаење дека сме решени да станеме најсреќни, тогаш среќата, дефинитивно, ќе биде на наша страна. Кои бои треба да ги избегнувате за да ја дочекате најлудата ноќ, а на кои треба да се фокусирате за да му угодите на моќниот заштитник од 2024 година?

Кои бои треба да ги носите за 2024 година ако сакате да привлечете среќа

Зелена
Претстојната година на Зелениот дрвен змеј веќе го крева превезот на тајноста и навестува која палета ќе биде најуспешна. Смарагд, маслинеста, каки, ​​морско зелено и многу други бои што симболизираат мир, хармонија и апсолутна среќа. Ако долго време сонувавте да стекнете нови корисни познанства или размислувавте во која насока да го пренасочите вашиот живот, тогаш зелената шема на бои ќе стане главен талисман на среќни промени.

Виолетова
Виолетовата отсекогаш се сметала за боја на кралското семејство, па воопшто не е чудно што му се допаднала на доминантниот Змеј. Палетата на виолетови нијанси е повеќеслојна: лаванда, јоргован, слива, модар патлиџан и многу други се поврзани со креативност и мистерија. Оваа шема на бои е омилена меѓу лидерите и аристократите, па ако сте сонувале да се приклучите во нивните редови, време е да инвестирате во виолетови парчиња.

Црвена
Облечете огнено црвен фустан за добредојде и покажете му на Зелениот змеј дека сте подготвени да ги добиете сите подароци што ви ги носи 2024 година. Претходно, во благородните куќи, ѕидовите беа обоени во црвена боја: се веруваше дека оваа боја привлекува среќа и симболизира радост и сила.

Црна
Црното е класично. Строги, елегантни и престижни се првите асоцијации кои паѓаат на ум кога се споменува оваа боја. Запомнете како најобичното црно фустанче стои фантастично, а ако е свилено… Совршено! Што е со кадифените вечерни фустани? Или можеби смокинг? Што и да замислиме во оваа длабока нијанса, сè изгледа неверојатно привлечно и луксузно. Според психолозите, црната боја асоцира на сила и супериорност, па ако сакате следната година да биде успешна, знаете на која палета да се обложите.

Златна
Златната боја го привлекува успехот како магнет и ја воздигнува личноста во очите на другите. При изборот на облека за Нова година, многу е важно да не претерате бидејќи Змејот сака сѐ што е дискретно. Спојте златен фустан со класична црна јакна или земете златна чанта или штикли. Златната боја сигурно ќе привлече среќа во 2024 година.

А кои бои не ги сака Зелениот дрвен змеј: Не носете ги за најлудата ноќ

Бела
Во многу земји белата боја е поврзана со посебна чистота и светлина, но не и во Кина. Годината на змејот почнува според источниот календар, а во оваа земја сите нијанси на бело се сметаат за боја на жалост. Кинеските астролози советуваат да не се носи бело на новогодишната ноќ за да не се прават проблеми. Патем, ова правило важи не само за бело, туку и за беж, слонова коска и крем-нијанси.

Жолта
Претходно, само членовите на царското семејство можеа да носат жолто во Кина. Секој што го прекршил ова правило веднаш бил осуден на смрт. Можете да кажете дека сите овие закони се минато и затоа денес не е воопшто страшно да ризикувате за да создадете совршена облека со вашата омилена нијанса, но не. Заштитникот за следната година ги почитува традициите и несомнено ги следи. Затоа не треба да го лутите со жолта облека, инаку горко ќе жалите цела година.

Сина
Сината боја е на црната листа на Змејот. И покрај фактот што се смета за еден од најмоќните, опушта и носи хармонија, не ветува добро за наредната година. Единствен исклучок е зеленикавиот тон, кој ќе му се допадне на страшниот Змеј. Но, небесносината, ултрамарин или темносината ќе ве направат жртва на несреќни околности што ќе ве следат во текот на 2024 година.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.