22 октомври – Конјункција на Венера и Сонцето
Првиот неповолен ден ќе се биде 22 октомври. Ќе го обележи аспектот на Венера и Сонцето, кои започнуваат борба за влијание, што ќе резултира со драматични промени на расположението.

Во таквите денови, подобро е да не правите непромислени дела и да не предизвикувате конфликти. Дури и најмалата кавга брзо може да прерасне во вистинска војна. Бидете пољубезни овој ден и не расправајте се со никого, дури и ако сте 100% сигурни дека сте во право.

23 октомври – Венера влегува во Скорпија
Од 23 октомври до 15 ноември, Венера ќе биде во Скорпија. Венера полека ќе почне да ја губи силата и сè повеќе ќе ни се ускратуваат можностите за среќа. Самиот овој ден ќе биде чуден, бидејќи енергијата на Венера во нас ќе раѓа сомнежи и стравови. Ќе сакате да одложите сè за утредента ако тоа е возможно. Секако, подобро е да не го правите тоа, бидејќи може да предизвика низа проблеми.

25 октомври – делумно помрачување на Сонцето во Скорпија
Тоа значи дека на 25 октомври може да се случат некои работи на полето на љубовта со кои едноставно ќе мора да се помирите. Не им ги откривајте на луѓето вашите планови и амбиции на овој ден. Многу луѓе на 25 октомври ќе почувствуваат некој вид непријатни внатрешни болки што можат да ги насочат на погрешен пат.

28 октомври – Јупитер се враќа во Риби
На овој ден, инспирацијата ќе исчезне, поради што многумина ќе посакаат да се откажат од некоја работа што веќе ја започнале. Немојте да се плашите од препреките на патот и решавајте ги проблемите што е можно побрзо, без одложување. Ова ќе биде главната тајна за одржување на среќата на овој ден.

29 октомври – Меркур влегува во Скорпија
Скорпијата не е во хармонија со Меркур, па таквиот премин нема да донесе речиси ништо добро. Најмногу треба да внимавате на патувањата и во сообраќајот. Подобро е да останете дома и да не одите никаде, ако не морате, и да не започнувате ништо ново. Препорачливо е и да не трошите дополнителни пари на себе. Дозволено е умерено трошење на семејството и домот, но астролозите сепак советуваат да не претерувате.

30 октомври – почеток на ретро фазата на Марс
Поради овој настан, крајот на есента и почетокот на зимата нема да бидат најуспешни за оние што се насочени кон брз успех. Кога Марс е во слаба ретро позиција, тоа значи дека строго забрането е да се брза. Исто така, на овој ден не треба да донесувате избрзани заклучоци.

Многумина ќе изгубат мотивација и волја за победа. Повеќето луѓе ќе станат поагресивни, нерасположени за компромис. Бидете љубезни за да не го изгубите добриот углед кај блиските луѓе и колегите.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.