Шпанските партии ПСОЕ и Сумар постигнаа договор за формирање левичарска коалициска влада, што е прв чекор кон преостанатите четири години од актуелниот премиер Педро Санчез на власт. Договорот беше постигнат откако ПСОЕ на Санчез го прифати главното барање за намалување на работната недела од 40 на 37,5 часа.

Двете партии, кои имаат 152 претставници во 350-члениот парламент, испратија заедничка изјава по средбата меѓу нивните лидери Санчез и Јоланда Дијаз. По неизвесните парламентарни избори во јули, овие партии се надеваат дека ќе формираат нова влада во ноември.

Во претходната влада, Санчез беше претседател, а Дијаз беше потпретседател и министер за социјални прашања. За да продолжат да управуваат со Шпанија, земја со 47,6 милиони жители, сè уште им е потребна поддршката од сепаратистичките партии на Каталонија и Баскија.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.