Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден ќе ја укине забраната што ја спречи контроверзната украинска воена единица да користи американско оружје, објави во понеделникот „Вашингтон пост“, повикувајќи се на претставници на Стејт департментот.

Стејт департментот ја укина децениската забрана што го спречи баталјонот Азов да користи американска обука и оружје.

САД го решија ова откако нова анализа покажа дека нема докази дека единицата ги крши човековите права, пренесува Post.

„По темелна истрага, 12-та специјална единица на баталјонот Азов ја поминала проверката на Лихи спроведена од Стејт департментот“, пишува таа институција во извештајот достапен за американските медиуми.

Законот за Лихи забранува американска воена помош за странски единици кои ги прекршиле човековите права.

Баталјонот Азов, единица со екстремно десничарски и ултранационалистички корени, е дел од Украинската национална гарда и еволуираше од баталјон формиран во 2014 година.

Единицата е позната во Украина по својата одбрана од руската инвазија, особено јужниот град Мариупол.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.