Јапонскиот премиер Фумио Кишида вети денеска, на 77-годишнината од капитулацијата на Токио во Втората светска војна, дека земјата никогаш повеќе нема да води војна.

Членовите на владата го одбележаа денот со посета на контроверзниот храм Јасукуни, потег што ќе ги налути Кина и Јужна Кореја, објави Ројтерс.

Во храмот Јасукуни се дава почит на 14 воени водачи од Втората светска војна, кои беа прогласени за воени злосторници пред сојузничкиот трибунал.

Кишида не го посети Јасукуни, но се помоли во овој храм во Токио, објави новинската агенција Кјодо.

„Никогаш нема да поминеме низ ужасите на војната. Ќе продолжиме да живееме во согласност со овој завет. Во свет во кој конфликтите не стивнуваат, Јапонија е активен лидер во мирот“, рече Кишида.

Високиот владин функционер Хироказу Мацуно рече дека е „природно секоја земја да им оддава почит на оние кои ги дале своите животи за татковината“, додавајќи дека Токио ќе продолжи да ги зајакнува односите со своите соседи, вклучувајќи ги Кина и Јужна Кореја.

Јапонија им се предаде на сојузниците на 15 август 1945 година и формално ја потпиша капитулацијата на 2 септември.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.