Повеќе од 300 летови на германските аеродроми Дизелдорф и Келн Бон денес се откажани поради 24-часовен штрајк на синдикатот „Вер.ди“, соопшти управата на двата аеродрома.

Аеродромот во Дизелдорф денес соопшти дека 205 од планираните 330 се откажани, додека 29 се пренасочени кон други аеродроми, а седум се преместени за утре.

Од денешните вообичаени 136 патнички летови од аеродромот во Келн Бон, 131 се откажани уште во неделата навечер.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.