Тонга, островска држава во Пацификот, издаде предупредување за цунами по ерупција на подводен вулкан.

Видео објавено на социјалните мрежи покажува големи бранови кои ги погодуваат крајбрежните области.

Метеоролошката служба на таа земја соопшти дека е издадено предупредување за цунами за целиот архипелаг Тонга.

Денешната ерупција е последната во серијата ерупции на вулканот Хунга-Тонга Хунга Хаапаи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.