Јеменските Хути денеска се заканија дека ќе воведат воени „изненадувања“ во нивните операции на Црвеното Море, јави Скај њуз.

Водачот на групата поддржана од Иран, Абдул Малик ал Хути рече дека групата има планови кои „нашите непријатели воопшто нема да ги очекуваат“.

Милитантите Хути постојано лансираат беспилотни летала и проектили против меѓународни комерцијални бродови од средината на ноември, велејќи дека дејствуваат во знак на солидарност со Палестинците во Газа.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.