Европскиот парламент денеска го усвои Законот за обновување на природата и покрај тоа што Европската народна партија, која ја има најголемата парламентарна група, гласаше против.

Со Законот од земјите-членки се бара да воведат мерки за обновување на природата на една петтина од нивното копно и море до 2030 година, како и на сите екосистеми до 2050 година.

За усвојување гласаа 329 пратеници, против беа 275, а воздржани 24.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.