Украинските формации го гранатирала селото Днепријани во урбаниот округ Новокаховка, во близината на Херсон.

Како што јавуваат руски медиуми, во минофрлачкиот напад загинало едногодишно дете, а оштетени се и неколку приватни објекти.

Во извештаите на медиумите се наведува дека во текот на ноќта, украинските вооружени сили ги гранатирале местата Новаја Каховка, Тавријск, Каховка и Васиљевка, кои биле погодени од вкупно 27 гранати од топовска и ракетна артилерија.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.