Помалку од една недела откако шведската полиција уапси руски брачен пар под обвинение за шпионажа, истражувачката фирма Bellingcat откри дека парот поседува стан во истата зграда во Москва во која се сместени неколку други високи вработени во ГРУ.

Меѓу другите познати жители се наводните учесници во труењето со Новичок и човекот кој ја водеше кампањата за дезинформации за соборениот Лет 17 на Малезија ерлајнс.

Претходно беше објавено дека двајца руски имигранти и наводни шпиони биле уапсени во Стокхолм на 22 ноември. Истражувачите на публикацијата Expressen и Dossier Center (проект финансиран од поранешниот нафтен тајкун Михаил Ходорковски, кој ги следи осомничените криминалци поврзани со Кремљ) ги идентификуваа осомничените како 59-годишниот Сергеј Скворцов и 58-годишната Елена Кулкова. Тие живеат во Шведска од 1997 година и покрај руското државјанство имаат и шведско државјанство. Според обвиненијата поднесени во Окружниот суд во Стокхолм, осомничените шпионирале за Русија од 2013 година. Основачот на Bellingcat, Елиот Хигинс, ја објави приказната на Твитер, цитирајќи го неговиот колега Кристо Грозев.

Грозев пријавил дека брачниот пар и нивната ќерка биле наведени како сопственици на стан во Москва на улицата Зорге бр. 36. Не е познато дали парот некогаш живеел таму. Bellingcat открива и дека во соседниот стан живее генерал-мајор на ГРУ Денис Сергеев, наводен учесник во труењето на двојниот агент Скрипал и неговата ќерка. Сергеев наводно бил вмешан и во труењето на бугарскиот бизнисмен Емилијан Гебрев со Новичок во 2015 година.

Во истата зграда живее и генерал-мајор Андреј Аверјанов, началник на единицата 29155 на ГРУ, познат по извршување на убиства во странство. Меѓу другото, Аверјанов бил командант на операцијата што предизвика експлозии во магацините за муниција во Врбетица, Чешка во 2014 година. Во таа акција учествувале наводните вработени во ГРУ, познати по имињата Александар Петров и Руслан Боширов.

Покрај тоа, во зградата е сместен и генерал-мајор Андреј Иличенко, кој, според Bellingcat, е одговорен за повеќе кампањи за дезинформација на GRU. На пример, според извори на Bellingcat од руското издание The Insider, Иличенко ја надгледувал соработката помеѓу поранешната новинарка на RT Јана Јерлашова и холандскиот државјанин Макс ван дер Верф, кои (под маската на истражната единица наречена Bonanza Media) ширеле лажни вести за малезискиот лет 17. Откако The Insider го објави тој извештај, полицијата го претресла станот на главниот уредник Роман Доброхотов како дел од случајот со кој се товари Ван дер Верф за клевета. Доброхотов побегнал од Русија набргу потоа.

Според шведските власти, Сергеј Скворцов и Елена Кулкова поседувале различни компании во земјата, вклучително и ИТ услуги и снабдувач на опрема за поморски бродови и авиони. Bellingcat тврди дека една од компаниите била де факто контролирана од пензиониран полковник на GRU преку друга компанија со седиште во Кипар.

Двојката била во контакт и со шведското разузнавање. Се испоставило дека ќерката на парот делела стан со синот на поранешен висок функционер на MUST, шведската воена разузнавачка и безбедносна служба.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.