Владата, на предлог на Министерството за одбрана, донесе и Одлука за испраќање припадници на Армијата на Република Македонија за учество во НАТО операцијата „КФОР“ во Република Косово.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.