Заменик Претседателот на Владата за европски прашања Бојан Маричиќ одржа средба со Министерот за надворешни работи и европска интеграција на Молдавија Нику Попеску.

Молдaвија е наш регионален пријател и ја има нашата поддршка во отворањето на преговорите со ЕУ – изјави Маричиќ.

На средбата беше истакнато дека Македонија дава поддршка за суверенитетот, територијалниот интегритет и политичката независност на Молдавија, како и за нејзините аспирации за членство во Европската Унија.

„Силно го поддржуваме напорот на нашите пријатели од Молдавија да започнат преговори за членство во Европската Унија. Споделувањето на искуството во процесот на преговорите, за нас значи продлабочување на односите со нашите пријатели со цел заеднички придонес за засилување на регионалната соработка и интеграција“ – истакна Маричиќ.

Од денешната средба на Вицепремиерот Маричиќ со Министерот за надворешни работи и Европска интеграција на Молдавија Попеску, во склоп на Самитот на ОБСЕ кај насRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.