Министерката за одбрана Славјанка Петровска во објава на социјалните мрежи порача: “инклузивноста е нашата сила и дека најдобар начин да го покажеме тоа е лицата попреченост да ги вклучиме да работат во министерството, и тоа без објавување на јавен оглас“

Петровска објави дека во новиот Закон за вработени во одбраната е предвиден член со кој ќе се овозможи вработување на лицата со попреченост без претходно објавување оглас.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.