За жал, уште еден сериозен протоколарен пропуст на нашата земја. Грешка со државно знаме не е гаф, туку дипломатски инцидент, вели Лукреција Маљковиќ-Атанасовска, директорка на Академијата за протокол на Македонија и меѓународна консултантка по деловна етикеција и дипломатски протокол.

Протоколот во Министерството за надворешни работи во кабинетот на министерот Бујар Османи на вчерашната официјалната тет-а-тет средба со неговата словенечка колешка и вицепремиерка во Владата на Словенија Тања Фајон постави знаменце на Словачка, наместо на Словенија.

Зошто се лизгаме на едноставни грешки?

– Знамето е државен симбол, како и химната, тој носи особена тежина и значење кога станува збор за идентитетот на еден народ. Во протоколот мора да се внимава на ова, бидејќи погрешно знаме самото по себе значи и непознавање и непочитување на соговорникот. Навистина не ми е јасно зошто се лизгаме на вакви едноставни грешки, а многу е лесно да се избегне оваа грешка, доволно е само да се провери знамето на државата во официјалните извори. Колку што е ова вина на протоколот, лично мене не ми е јасно како можел и министерот за надворешни работи да не забележи кои знамиња му стојат на масата, особено што станува збор за нам блиски, многу познати европски знамиња – вели Маљковиќ-Атанасовска за „Нова Македонија“

Да се вработуваат стручни лица

Во протоколарните служби, објаснува таа, мора да се вработуваат стручни лица.

– И се додека се импровизира со оваа исклучително важна служба, вакви инциденти ќе може да очекуваме и во иднина – додава Маљковиќ-Атанасовска.

Инаку, во официјалното известување од средбата на Османи со Фајон не беше испратена фотографија од разговорите во кабинетот во МНР, туку од прес-конференцијата, од покривот на зградата на МНР, како и една заедничка кога двајцата државници стојат пред големи знамиња. Утнатото знаменце се гледа на снимките од средбата кои ги направија телевизиите.

Целиот текст на Нова МакедонијаRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.