Вечерва, со почеток во 19:30 часот, во Домот на млади во Штип, ќе биде изведена театарската претстава „Којзнае зошто?“.

Додека нашиот протагонист контемплира под огромното пространство на темното небо, неговата осаменост е прекршена со ненадеен прекин. Мала фигура, едвај видлива во слабата светлина, очајно го стега за раката – малото девојче, заматено од дождовниот превез, го потсетува за кревкоста на меѓучовечкиот контакт.

 

Режисер: Дамјан Читкушев
Актер: Ане Блажовски

Претставата е работена по расказот на Ф.М. Достоевски во копродукција на здружение КУПОЛА и Дом на млади – Штип.

 

Билетите се продаваат по цена од 250 денари.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.