Интернационалната манифестација „Поетска ноќ во Велестово” која се одржува 35 години се обидува да го зачува македонскиот литературен збор. Но, за жал, во ова време-невреме, повеќе се грижи јазикот за нас, отколку ние за него, посочи истакнатиот македонист Славе Ѓорго Димоски, добитник на Свети Климентовата повелба што ја доделува Општина Охрид во чест на патронот на градот Св. Климент.

Како што знаеме дека имаме чудни политички ветришта кои некако,на некој начин го оспоруваат тој неоспорен факт дека македонскиот јазик постои. Ова не е една ветрометина за нашиот јазик. И денес ќе се избориме и ќе настојуваме ни една црна дамка да не падне врз тој свет јазик , рече Славе Ѓорѓо ДимоскиRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.