Вечерва со почеток во 20:00 часот, на големата сцена во Македонскиот Народен Театар во Скопје, ќе биде изведена претставата „Сите сме птици“ од Важди Муавад, а во режија на Слободан Унковски.

Актерска екипа:

 

Еитан – Дамјан Цветановски
Вахида – Сара Климоска
Еден – Тина Трпкоска
Леа – Звездана Ангеловска
Нора – Николина Кујача
Етгар – Емил Рубен
Давид – Никола Ристановски
Вазан – Петре Арсовски
Болничарка – Сашка Димитровска
Лекарка – Драгана Костадиновска

Преведувач од француски: Калиопа Петрушевска
Сценограф: Бранко Хојник
Костимограф: Роза Трајческа-Ристовска
Драматург: Јелена Мијовиќ
Композитор: Ирена Поповиќ-Драговиќ
Советник по историја: Натали Земон Дејвис
Дизајнер на проекции: Милчо Узунов
Асистент на сценографот: Илина Ангеловска

 

Извршен продуцент: Виктор Рубен

Оваа моќна современа драма која спојува повеќе јазици и различни светови на искуства, го истражува и идентитетот за тоа кои сме – или мислиме дека сме. Во драмата на оригиналниот и современ автор од либанско-канадско потекло, Важди Муавад, додека во светот се случува израелско-палестинскиот конфликт и нападите, едно семејство е во теснец и е принудено да се соочи со сето она што го знаат за својот идентитет. Поради терористичкиот напад во Ерусалим младиот израелско-германски генетски истражувач Еитан паѓа во кома, додека неговата девојка Вахида (американка со арапско потекло) е оставена да ја открие неговата семејна тајна…Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.