Во среда на 6 декември 2023 година, во Музеј на град Скопје во 18:30 часот, ќе се одржи промоцијата на краткиот анимиран филм „Лисичката плетачка“.

Добрина, љубов, пријателство, емпатија, солидарност – карактеристики кон кои се стремиме како луѓе, на кои ги учиме нашите деца, ни беа најважни во периодот на корона изолацијата. Во овој период се родија многу ремек дела. Инспирирани и потсетени за вредностите во животот, се втурнавме кон создавање и љубење преку создавање уметност. Токму во тој период се родија овие две прекрасни песнички, токму во тој период се реализираа во сликовници, а шансата да го прославиме нивното раѓање, ја добивме сега.

 

Покрај промоцијата на краткиот анимиран филм за деца „Лисичката плетачка“, воедно ќе  бидат промовирани и двете ремек дела на авторката Ана Голејшка Џикова и илустраторката Иванка НиБа – „Лисичката плетачка“ и „Лепчето што расте“. Заедно со илустраторката Иванка НиБа создадоа безвременски дела со кои ќе растат многу идни генерации.

Промотори: Ана Јовковска, Владимир Лукаш, учесници во промоцијата: Ана Јовковска , Иванка НиБа, Ана Голејшка Џикова, Владимир Лукаш.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.