Денес со почеток во 18:00 часот во кафе барот Concept во Струмица продолжува дружбата со Читателскиот клуб.

Темата за претстојниот Book club е книгата ,,Засолниште во времето” од Георги Господинов.

Тоа е еден од европските книжевните дела преведени на македонски јазик, од програмата „Креативна Европа“ финансирана од Европската Унија.

Модератори на читателското патување се младата писателка Рената Атанасова, м-р Аница Глигорова Милева библиотекар советник и Гонца Запрова Анастасова, виш библиотекар.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.