На 29 мај (среда), бугарскиот писател Петар Денчев ќе гостува во Скопје во книжарницата „Антолог“ – Центар од 19 часот.

Настанот ќе го модерира Пепи Стамков, а освен авторот, ќе се обрати и преведувачот Душко Крстевски. На 30 и 31 мај Петар Денчев ќе биде гостин и на Меѓународниот фестивал на прозата во Кумново, во организација на НУЦК Трајко Прокопиев Куманово.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.