Од денеска престанува да важи мерката за гарантирана цена на голем дел од прехранбените производи ,безалкохолните пијалоци , но истекува и рокот на Владината одлука со која беа намалени увозните давачки за зеленчукот.

Инспекцискиот совет најавува дека инспекторите ќе ја следат состојбата низ маркетите со цел да не настане ценовен шок, но оттаму апелираат и на поголема совесност од страна на трговците и земјоделците.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.