Вук Драшковиќ: Чиста измислица е дека во 1915 година на Србија и биле нудени Далмација и Босна ако ја предадеме Македонија на Бугарија

Балкан 04.03.2024 / 11:22

Српскиот политичар Вук Драшковиќ вели дека е невистина оти во 1915 година со Лондонскиот договор на Србија и се ветувала Далмација и Босна ако ја предадат Македонија на Бугарија.

Тој за „Информер“ вели дека предвоена Југославија била добро смислена , налик на САД но оти на многумина им била пречка за остварување на своите хегемонистички намери.

Лага е дека на Србија во 1915 година во Лондон и е понудено половина Далмација и цела Босна под услов да ја предадеме Македонија на Бугарите за Бугарија влезе во војна на страната на сојузниците.Тоа е чиста измислица.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.


Comments are closed for this post.

Најнови вести