Романското Министерство за здравство прогласи епидемија на морбили во вторникот, откако регистрираше скоро 2.000 нови случаи во 29 од нејзините 41 округ. Ова ќе помогне да се зголемат стапките на вакцинација кај ранливите деца, рекоа властите.

Министерството ги идентификуваше децата на возраст од 9 до 11 месеци, како и оние кои не го завршиле распоредот за вакцинација, како главни цели на акцијата за имунизација, ветувајќи дека ќе спроведе кампања за подигање на јавната свест за справување со ситуацијата.

Министерот за здравство Александру Рафила изјави за медиумите дека вакцинацијата против мали сипаници е вклучена во националниот распоред за имунизација кај децата при што првото вакцинирање обично се дава на едногодишни деца. За време на прогласена епидемија, дури и помалите деца можат да се вакцинираат, заштитувајќи ги од инфекција.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.