Загрижени сме за сецесионистичката реторика на поделба и руско влијание, рече генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на прес-конференција во Сараево на 20 ноември, за време на неговата прва посета на Босна и Херцеговина (БиХ).

„Таа се заканува да ја поткопа стабилноста и да ги ослаби реформите. Сите лидери мора да работат на напредок. Тоа е исклучително важно за нас и ние сме посветени на безбедноста и стабилноста во овој регион, во вашата земја која е од големо значење за регионот на Западен Балкан, и затоа го продлабочуваме нашиот политички дијалог и нашата практична соработка“, рече Столтенберг.

Тој рече дека „сојузниците силно го поддржуваат суверенитетот и територијалниот интегритет на Босна и Херцеговина“.

Столтенберг претпладнето разговараше со претседавачот на Советот на министри на Босна и Херцеговина, Борјана Кришто.

Кришто изјави дека Босна и Херцеговина учествува во Акцискиот план за членство во МАП, што, како што рече, сигнализира дека има политичка одлука на НАТО дека Босна и Херцеговина може да стане членка на НАТО.

„Мораме да постигнеме политички консензус и преку дијалог да дојдеме до позиции кои се многу важни за Босна и Херцеговина кога е во прашање соработката со НАТО“, рече Кришто.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.