Родителите на талентираниот пијанист Андрија Чeкиќ, кој беше брутално убиен во училиштето „Рибникар“ со пријателите и соучениците на аеродромот во Земун го „слават“ неговиот 15-ти роденден.

Андреја омилено момче и во негова чест му ја исполнија желбата да слави роденден на ова место како љубител на авионите.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.