Одлуката на Приштина да го укине динарот како платежно средство, создава економска несигурност кај голем број припадници на малцинските заедници. Со ваквиот чин се ризикува ново етничко насилство, порачаа говорниците на вонредната седница на Советот за безбедност на Обединетите нации.

Постојаните членки изразија резервираност во однос на намерата на Косово, еднострано да ја забрани употребата на динарот во земјата без соодветни консултации со партнерите и ја повикаа да ја одложи примената мерката.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.