Војната на црногорските кланови, која однесе повеќе од 60 животи, почна во Валенсија пред 10 години, кога од стан исчезнаа 200 килограми кокаин. Во 2014 година клановите се поделија на две „фирми“ Шкаљарски и Кавачки  а фотографијата што е направена во 2008 година во Црна Гора, а која ја објави  Курир.рс  сведочи дека тие некогаш биле најдобри пријатели.

фото Курир.рс

Сега починатиот водач на „Шкаљарците“ Јован Вукотиќ и  лидерот на Кавачкиот клан Радоје Звитер позираа насмеани и прегрнати, а во нивно друштво се Игор Божовиќ и Слободан Кашчелан, како и „Скалјарите“. Игор Дедовиќ и Далибор Даба Томовиќ.

Речиси сите од овие два клана, освен Звицер се убиени.

Извор Курир.рсRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.