На Русија и останаа малку пријатели, особено во Европа. Затоа, тие решија да ги искористат изборите во Србија во очајнички обид да останат релевантни, обидувајќи се да направат клин меѓу Србија и нејзините евроатлантски партнери. Сè што и нудат на Србија е нестабилност и спротивно на напредокот, изјави за „Блиц“ Кристофер Хил, амбасадор на Соединетите Американски Држави ( во Белград.

На прашањето за тврдењето на руските функционери дека Западот поттикнува „обоена револуција“ или „Мајдан“ во Србија тој вели.

фото курир.рс

– Ги видов овие изјави и мислам дека се смешни – вели Хил.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.