Лидерката на Бугарската социјалистичка партија и вицепремиерка во оставка Корнелија Нинова на отворен брифинг во Народното собрание објави дека БСП ги прекина сите разговори со „Продолжуваме со промената” за формирање нова влада.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, одлуката за протерување на 70 руски дипломати од Бугарија е без преседан во бугарската дипломатска историја, коментира Корнелија Нинова.

Според неа, ова е на работ на прекин на дипломатските односи и, според Корнелија Нинова, тоа е апсолутно неприфатлив чин. Таа најави дека ваквата одлука ја донел сам премиерот на Бугарија Кирил Петков. Таа ја повика потпретседателката Илијана Јотова да го докаже своето тврдење дека има одлука за протерување на руски дипломати од владата во Софија. Министрите од БСП во Владата не учествуваа во носењето на ваквата одлука, додаде Нинова.

Бугарските социјалисти бараат затворена седница на Националното собрание и сослушување на првиот човек на Државната агенција за национална безбедност (САНС), за извештајот што тој го подготви и му го достави на премиерот во оставка Кирил Петков.

Корнелија Нинова го повика претседателот да свика итен состанок на Советодавниот совет за национална безбедност, бидејќи неговата изјава е крајно загрижувачка што не знаел за таков извештај на САНС и претседателот не може да не знае дали има такви информации бидејќи тој го назначува директорот на оваа специјална служба.

Извор: МИА

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.